Studia to jedna z klasycznych ścieżek kariery naukowej, którą wybiera większość polskich maturzystów. Pomimo wielu opinii związanych ze stale obniżającym się poziomem nauczania, uniwersytety, szczególnie te z wieloletnią tradycją, nie narzekają na brak chętnych na studiowanie. Wśród wielu kierunków popularnych od lat, takich jak medycyna czy administracja, w pierwszej piątce dalej wylicza się prawo. Studia prawnicze każdego roku rozpoczyna kilkanaście tysięcy młodych Polaków. Jednak nie cała liczba ta ukończy studia i podejmie pracę związaną z prawem.

Studia prawnicze to jeden z chętniej wybieranych studiów w Polsce. Można wybrać studia zarówno stacjonarne, jak i zaoczne – wiele cenionych polskich uniwersytetów prowadzi nabór na studia prawnicze. Aby dostać się na nie niezbędne jest osiągnięcie pułapu ustanowionego przez uczelnię podczas egzaminu maturalnego z wybranych przedmiotów. Najczęściej jest to historia, wiedza o społeczeństwie, również nowożytny język obcy. Wiele uczelni pragnie również przeprowadzić osobista rozmowę z kandydatem na konkretne studia. W przypadku kandydatów na studia prawnicze najczęściej jest to rozmowa z pytania o to, dlaczego właśnie te studia wybrali. Pozytywne przejście egzaminu maturalnego, rozmowy kwalifikacyjnej oraz nierzadko wewnętrznego testu pozwala na rozpoczęcie studiów prawniczych.

Studia prawnicze składają się z wielu modułów – przede wszystkim z bliska mamy prawo zapoznać się z prawem karnym, cywilnym, prawem rzymskim, historią prawa. Bardzo istotne jest zrozumienie na jakiej podstawie wyrosło współczesne prawo europejskie. Podczas innych zajęć studenci prawa będą mogli również zapoznać się z nomenklaturą istotna podczas pracy w sądach oraz prokuraturach podczas studiowania prawa, po kilku latach, każdy student musi zadać sobie pytanie, jaką aplikację pragnie dalej wykonać. Do wyboru jest kilka, w tym radcowska, sędziowska. Podczas trwania aplikacji studenci przyjmowani są do pracy w konkretnych kancelariach czy urzędach i zatrudniani na etat. Podczas trwającej kilka lat aplikacji mają oni za zadanie nauczyć się pracy w zawodzie. Aplikacja zakończona jest egzaminem prawniczym, po którym mogą oni samodzielnie i pełnoprawnie wykonywać swój zawód.

Co można robić po kierunku takim jak studia prawnicze? Studia prawnicze umożliwiają przede wszystkim wykonywanie takich zawodów jak sędzia, radca prawny, adwokat, mecenas. Poza wszelkimi funkcjami sprawowanymi w sądach adwokaci mogą pracować dla prywatnych firm, które zatrudniają je przede wszystkim w celu ochrony własnych interesów oraz reprezentowaniach w sądach czy urzędach. Duże firmy posiadają całe zespoły adwokatów, dzięki czemu firma chroniona jest przez wiele osób. Dzięki studiom prawniczym możliwe jest również angażowanie się w prace wielu fundacji mających na celu ochronę zdrowia i życia dzieci, kobiet, osób niepełnosprawnych

Czy studia prawnicze są nadal tak popularne jak dawniej? Zdecydowanie znacznie mniej osób decyduje się na podjęcie tego rodzaju studiów. Wynika to przede wszystkim z olbrzymiego nakładu pracy, jak również nasycenia rynku.