Czym są szkolenia bhp? Są to szkolenia mające na celu zwiększenie świadomości pracownika o zagrożeniach wynikających z jego miejsca pracy. Szkolenia bhp to bardzo istotna kwestia szczególnie w przypadku osób nowo zatrudnionych na dane stanowiska. Szkolenia bhp wymagają przepisy prawa pracy – każdy pracodawca jest zobowiązany skierować nowego pracownika na tego rodzaju badania i pokryć jego koszty. Szkolenia bhp obejmują przede wszystkim opis stanowiska pracy oraz wynikające z niego zagrożenia – w przypadku pracy biurowej będzie to przede wszystkim praca w środowisku siedzącym, z licznymi przewodami elektrycznymi w pobliżu nóg czy rąk – jest to sytuacja w której można narazić się na porażenie prądem. Wiele miejsca poświęca się równie potencjalnym zagrożeniom – osoba szkolona samodzielnie musi określić, co może okazać się problematyczne na nowym miejscu pracy. Szkolenia bhp przeprowadzane są zazwyczaj przez doświadczonych inspektorów bezpieczeństwa i higieny pracy. Warto przygotować się do szkolenia i zadać pytania, które być może są dla nas kłopotliwe.

Jak zostać szkoleniowcem bhp? Przede wszystkim należny zapisać się na konkretne studium czy tez na studia podyplomowe, trwające ok. 2 lat. Podczas ich trwania każdy ze słuchaczy będzie musiał szczegółowo zapoznać się z prawem pracy oraz wszelkimi wymaganiami bezpieczeństwa, stawianymi przed pracodawcami. Studia kończą się egzaminem zawodowym, po którym student otrzymuje tytuł technika BHP. jeśli pragnie dalej podnosić swoje kwalifikacje niezbędne jest ukończenie studiów podyplomowych. Aby prowadzić szkolenia bhp konieczne jest posiadanie własnej działalności gospodarczej lub tez praca dla jednego z biur bhp – dzięki temu możliwe jest zdobywanie doświadczenia nie tylko w przypadku pracowników biurowych. Firmy o wieloletnim stażu mają wiele ciekawych kontraktów z miejscami takimi jak przetwórnie żywności, szkoły, sklepy – są to miejsca wymagające odpowiedniej opieki bhp. To stały zarobek dla firm.

Czy wszystkie szkolenia bhp są wartościowe? Niestety, w Polsce coraz więcej jest firm BHP, które oferują swoje usługi w konkurencyjnych cenach, jednak niewiele wnoszą one w stan wiedzy nowych i stałych pracowników. Wiele takich firm bazuje przede wszystkim na stałych klientach – drogą pantoflową są polecane one innym firmom. Najczęściej dla nowych klientów nierzetelne firmy mają również prezenty w postaci rabatów lub znacznie niższych cen za szkolenie wstępne. Działanie takich firm to również prowadzenie ewidencji BHP oraz ksiąg wypadków w sposób chaotyczny. Działanie takie wynika przede wszystkim ze stale rosnącej konkurencji. Wiele firm oferuje znacznie niższe ceny,ale co za tym idzie – również jakość. Aby uniknąć wykorzystania przez nieuczciwą firmę BHP konieczne jest poczytanie opinii na forach internetowych czy też zapytanie o opinię znajomych. Warto unikać firm, które wykonują szkolenia BHP w czasie kilku minut – jest to czas, w którym nie ma możliwości zapoznania się z konkretnymi zagrożeniami na danym miejscu pracy.