Czas matur to czas naprawdę wielkich decyzji. Teoretycznie, po zdanych egzaminach dojrzałości nie ma już konieczności dalszego kontynuowania edukacji. W związku z tym, wiele osób może w końcu przestać martwić się szkołą. Bardzo dużo z nich nie cierpiało chodzić do tego miejsca. Nie zmieniło się to od podstawówki po technikum czy liceum. Wiele osób chciało po prostu tylko zdać maturę i mieć to wszystko już z głowy. Po zaliczeniu wszystkich egzaminów dojrzałości w końcu można podjąć decyzję o zakończeniu edukacji. Wcześniej, aż tak dobrze nie było. Czy jednak pójście do pracy zaraz po maturach jest naprawdę dobrym wyjściem?
Uważamy, że nie. Oczywiście, jeśli ktoś naprawdę bardzo męczy się w czasie uczenia, to nie powinien na siłę zmuszać się do kontynuowania edukacji. Dla wielu osób szkoła to miejsce, do którego nigdy nie lubili chodzić i kiedy mają szansę, w końcu chcą opuścić mury tego budynku – i to raz na zawsze. Macie podobnie? Ok, musicie jednak pamiętać, że pójście na studia stwarza znacznie lepsze możliwości. Teoretycznie, nikt nie zagwarantuje Wam, że po kilku dodatkowych latach nauki będziecie mieli bardzo dobrą pracę, w której będziecie zarabiać godne pieniądze. Takiego pewnika nie ma. Dajecie jednak sobie znacznie większą szansę. Jeśli zdecydujecie się skończyć Waszą edukację zaraz po maturach, to tak naprawdę nie będziecie mieli zbyt wiele kwalifikacji. Obecnie, na studia decyduje się coraz więcej osób. Ludzie, którzy nie posiadają takiego papierka mają trudno zdobyć pracę, która nie będzie ciężka oraz zagwarantuje odpowiednio wysokie zarobki. Studia dają niejako bilet do lepszej przyszłości. Nie każdy okaże się złotym losem, ale jeśli nie spróbujecie, to od razu pozbawicie się szansy na zadbanie o swój lepszy los w przyszłości. Rzecz jasna, studia to kilka lat nauki, z której finalnie i tak nie musi nic wyjść. Lepiej jednak pójść na konkretny kierunek, niż potem żałować całe życie, że się tego nie zrobiło.
Studia i kontynuowanie edukacji to także wiele innych pozytywów. Na pewno każdy z Was pozna tam wspaniałych ludzi. Może nie wszyscy tacy będą, ale zdecydowana większość. Na studiach zazwyczaj nie ma osób, które komuś dokuczają czy wyzywają od kujonów. To nie ten typ uczniów. Jeśli są jakieś docinki, to tylko bardzo żartobliwe. Zdecydowana większość osób, które poznacie na studiach, będzie naprawdę w porządku. Niektóre przyjaźnie przetrwają przez całe życie, dlatego na pewno jest to też kolejny argument, żeby wybrać się jednak na studia. Można też na uczelni wyrobić sobie odpowiednie kontakty. One też mogą się przydać. Zwłaszcza, kiedy któryś z Twoich znajomych właśnie otworzy firmę i będzie potrzebował zaufanego pracownika. W ten też sposób wiele osób znalazło swoje pierwsze zatrudnienie po studiach.
Jak sami widzicie, kontynuowanie edukacji daje naprawdę wiele różnych możliwości. To nie tylko papierek, który otworzy przed Wami szanse na lepszą pracę. To także mili ludzie, z którymi można spotkać się po zajęciach i pogadać w przyjaznej atmosferze.