university-105709_1280Informatyka jest w całości kierunkiem w pełni skomputeryzowanym. Co robić w sytuacji, kiedy to mamy do czynienia, że interesuje nas i medycyna i nauki informatyczne? Dobrym rozwiązaniem wydaje się być kierunek Inżynieria Biomedyczna, często mylona z Biomedycyną.
Inżynieria biomedyczna nie jest niczym innym jak informatyką medyczną. Studenci są tak przyuczeni, aby studenci nauczyli się obsługiwać wszelkiego rodzaju aparatury medycznej czy też systemów diagnostycznych. Student zgłębia także nauki informatyczne, teleinformatyczne czy też materiałowe. Jednak obsługiwanie urządzeń to nie wszystko! Inżynieria Biomedyczna to także projektowanie. Student nauczy się opracowywać technologie z wykorzystaniem technik komputerowych.
Budowanie systemów informatycznych odbywa się na potrzeby służby zdrowia, ale nie ograniczają się tylko do budowania. Studenci tego kierunku także potrafią pbsługiwać systemy informatyczne.
Dużo mówi się o tym, że perspektywa studiowania Inżynierii Biomedycznej jest niestety nieopłacalna. Nie da się ukryć, że w Polsce aparatura medyczna nie jest na aż takim wysokim poziomie jak u sąsiadujących Niemiec. Najwyższej jakości aparatura to nie wszystko, ona potrzebuje przede wszystkim inżynierów. Po studiach możemy współpracować z wszelkiego rodzaju placówkami medycznymi, nie ważne czy to szpital czy to prywatna klinika. Takie placówki potrzebują specjalistów nie tylko w obsłudze, ale także w serwisowaniu, kiedy sprzęt nawali.

Absolwenci inżynierii biomedycznej mogą projektować urządzenia przeznaczone nie tylko dla służby zdrowia, ale także w w projektach naukowo-badawczych. W biurach projektowych także znajdzie się miejsce dla takich studentów.
Perspektywy zatrudnienia w Polsce nie oferują zbyt dużo stanowisk pracy po Inżynierii Biomedycznej z tego względu, że jest on nowym kierunkiem. Często ludzie są zmieszani swoją niewiedzą dotyczącego zagadnienia kim tak naprawdę jest inżynier biomedyczny. Inżynier często się nam kojarzy z osobą, która jest specjalistą w swym fachu. Nie zdarzają się rzeczy, której inżynier nie potrafi zrobić. Jednak to są tylko stereotypy, bowiem nie ma człowieka nieomylnego. Każdy z nas kiedyś popełni błąd w najmniejszym stopniu.
Czy Inżynieria Biomedyczna jest odpowiedzialnym kierunkiem? Można powiedzieć i tak i nie. Tak, ze względu na to, że aparatura medyczna często jest potrzebna „na już” w szpitalach, aby przeprowadzić operację, którego ceną jest życie pacjenta. Z drugiej strony można powiedzieć nie, gdyż nie odpowiadamy za życie ludzkie w takim stopniu jak lekarz czy pielęgniarka. Jednak nie da się ukryć, że bierzemy bierny udział w pracy lekarza.
Podsumowując rozważania odnośnie tego, że da się połączyć miłość do informatyki i medycyny odpowiadam – tak, da się jak najbardziej. Już nie musisz się dłużej zastanawiać nad tym czy musisz iść na Informatykę czy też na Medycynę. Inżynieria Biomedyczna na szczęście zgłębia nauki i medyczne i informatyczne, a to moim zdaniem najlepsze dla osoby, która nie chce się decydować na jeden kierunek a chciałaby to jakoś ze sobą połączyć.