Co najmniej raz w roku różne instytucje dokonują rankingu uczelni wyższych. Ocenia się jakość prowadzonych badań oraz zadowolenie pracodawców z absolwentów uczelni. Kryteria oceny zależą w dużej mierze od tego, czy mamy do czynienia z uczelniami humanistycznymi czy technicznymi. I tak, do najbardziej cenionych uczelni w poszczególnych kategoriach należą:
Uczelnie techniczne i politechniki:
-
Akademia Górniczo Hutnicza z Krakowa – Energetyka, Mechanika i Budowa Maszyn, Górnictwo i Geologia;
-
Politechnika Warszawska – Inżynieria Lądowa, Chemia;
-
Politechnika Wrocławska – Inżynieria i Ochrona Środowiska, Informatyka, Telekomunikacja, Elektronika, Elektrotechnika.
Uczelnie z zakresu prawa, handlu, administracji i zarządzania:
-
Szkoła Wyższa Handlowa w Warszawie – Handel, Zarządzanie i Marketing;
-
Politechnika Warszawska – Logistyka, Zarządzanie, Prawo i Administracja.
Uczelnie humanistyczne, w tym filologie i uczelnie z zakresu nauk społecznych:
-
Uniwersytet Jagielloński;
-
Uniwersytet Warszawski;
-
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu;
-
Uniwersytet Wrocławski;
-
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Wśród uczelni wyższych z zakresu medycyny wyróżniają się:
-
Warszawski Uniwersytet Medyczny;
-
Gdański Uniwersytet Medyczny;
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.
W obecnych czasach, gdy rynek pracy dla absolwentów szkół wyższych znacznie się skurczył, młodzi ludzie wybierając uczelnie powinni zwrócić uwagę na te, po których pracę zdobyć najłatwiej. Należą do nich:
-
Politechnika Warszawska;
-
Uniwersytet Warszawski;
-
Politechnika Wrocławska;
-
Politechnika Śląska;
-
Akademia Górniczo – Hutnicza w Krakowie.
Z rankingów jasno wynika, że bardzo wysoki poziom reprezentują uczelnie warszawskie. Uniwersytet Warszawski został doceniony za kierunki ścisłe i społeczne, a Jagielloński za humanistyczne. Przygotowując ranking brano również pod uwagę różne punkty widzenia. I tak środowisko akademickie najbardziej ceni Uniwersytet Jagielloński. Tu również przeprowadza się najlepsze badania naukowe. Najlepsze, czyli najbardziej efektywne. Pracodawcy jednak bardziej cenią, co zostało już nadmienione, Uniwersytet Warszawski. W podsumowaniu warto również wyróżnić Akademię Górniczo-Hutniczą, która w swojej dziedzinie jest nieoceniona i bije inne uczelnie techniczne pod względem innowacyjności.
Warto również zaznaczyć, jak polskie uczelnie radzą siebie na tle uczelni całego świata. Od lat królują tu uniwersytety amerykańskie. Europa w tym rankingu nie wchodzi nawet do pierwszej dziesiątki. Najlepiej wypadają uniwersytety z Wielkiej Brytanii. W Polsce uniwersytetów jest stosunkowo dużo, ale powszechniejszy dostęp do wykształcenia wyższego wcale nie oznacza, że wiedza jest na najwyższym poziomie. Niestety jest wręcz przeciwnie. Tylko nieliczny odsetek polskich studentów, z różnych powodów, ma dostęp do nauczania w najwyższej jakości. Z tego też powodu w światowych rankingach Polska wypada naprawdę bardzo nisko, nie jest żadną konkurencją dla uniwersytetów z Europy Zachodniej, nie mówiąc już o Stanach.