glasses-983947_1280Nie każdy świeżo upieczony absolwent szkoły średniej wie co ma ze sobą zrobić. Niektórzy zastanawiają się nad pójściem do pracy inni natomiast wybierają kierunek studiów. Warto dowiedzieć się jakie istnieją plusy i minusy związane ze studiowaniem w trybie stacjonarnym lub zaocznym.

Jeśli ktoś decyduję się na pójście na studia dzienne może liczyć na kilka korzyści. Do tych głównych należy zaliczać – nieustanne przedłużanie młodości. Większość ,,żaków” będzie otrzymywać pieniądze na studia od swoich rodziców. Dzięki temu żaden student nie będzie musiał jeszcze myśleć o swojej przyszłości. Na studiach dziennych ma się bardzo dużo wolnego czasu. Co należy pod tym rozumieć? Nie wszystkie wykłady są obowiązkowe, na jeden przedmiot (ćwiczenia lub laboratorium) można nie przyjść dwa razy i to bez większych konsekwencji. Nikt tutaj nas nie ocenia za oceny ponieważ na studiach wywiadówki nie istnieją. W związku z dużą ilością wolnego czasu można bez większych przeszkód rozwijać swoje pasję i zainteresowania – warto zapisać się do jakiegoś kółka naukowego, sportowego bądź działać społecznie. Studia dzienne to dobry sposób na integrację – można chodzić na imprezy niemalże każdego dnia, nikt nie powinien mieć większego problemu ze znalezieniem towarzysza do zabawy w akademiku.

Studiowanie dzienne ma także swoje minusy. W trakcie nauki ,,żak” nie jest w stanie zdobyć doświadczenia zawodowego, po zakończeniu studiów (licencjatu bądź magistra) ta rubryka CV będzie pusta. Minusem takiego rodzaju studiowania jest także to, że w dużej mierze osoby marnują swój cenny czas. Nie każdy ,,żak” będzie ambitny, zamiast chodzić na spotkania naukowe lub przygotowywać jakiś projekt wymyśla coś zdecydowanie innego jak np. oglądanie seriali czy filmów.

Drugi typem studiów jest kierunek zaoczny. Taki typ kierunku należy zaliczać dla tych osób bardzo ambitnych ponieważ do nauki w weekendy(co drugi tydzień) warto także dodać pracę w ciągu dnia roboczego. Jednak tutaj także można się dowiedzieć o plusach i minusach z takiego rodzaju studiów. Niewątpliwie to co może przemawiać za studiowaniem zaocznym jest fakt, że można zdobyć doświadczenie zawodowe. Ta rubryka będzie się prezentować okazale – oprócz kształcenia się w trybie zaocznym dochodzi jeszcze praca zawodowa. Z pewnością pracodawca zwróci na ten fakt uwagę, że przyszły pracownik umie organizować czas. Pracując nie ma się żadnych problemów z opłaceniem czesnego, stancji – na to wszystko może zarobić sobie student kierunku niestacjonarnego. ,,Żak” studiujący w trybie zaocznym ma większe zdolności organizacyjne – na pewno taka osoba będzie w stanie lepiej organizować swoją pracę i obowiązki.

Minusy wynikające ze studiów zaocznych to z pewnością powiększona liczba obowiązków – nie ma mowy, że ,,żak” z trybu niestacjonarnego odpocznie w weekend, co drugi sobota i niedziela to zajęcia na uczelni. Szczególnie na pierwszym stopniu mogą występować problemy z brakiem wolnego czasu, materiał na 1semestrze może naprawdę być spory. Studia zaoczne to na pewno uboższe życie towarzyskie w nawiązaniu do kierunku dziennego. Mało kto będzie miał siły iść na imprezę do akademika po 8godzinnej pracy. Nie wszystkie kierunki należy studiować zaocznie. Student mając ambitne plany związane z kierunkiem studiów np. prawnik, lekarz nie powinien się decydować na pójście na studia niestacjonarne. Zamiast tego wybór powinien paść na te dzienne aby to właśnie dzięki temu zyskać rzetelną i prawdziwą wiedzę. Zakres materiału na studiach zaocznych może być zdecydowanie mniejszy.