Kończąc studia pierwszego stopnia nie wiemy czy kontynuować je na drugim stopniu czy od razu iść do pracy. Jedno nie wyklucza drugiego, można podjąć różne kroki. Wykształcenie jest ważne, zawsze powtarzali nam to rodzice od najmłodszych lat. Studia magisterskie są rozszerzeniem umiejętności, których się nauczyliśmy na studiach pierwszego stopnia. Wiemy, że duże korporacje wymagają wręcz magistrów i inżynierów, bądź kierują się inną drogą – układ jest taki, że przyjmują nas do pracy z inżynierem, ale musimy iść na studia magisterskie zaocznie.
Nauka nie trwa długo, bo tylko trzy semestry, które się kończą obroną pracy magisterskiej podobnie jak w przypadku pracy inżynierskiej. Kiedy ukończymy studia inżynierskie oraz magisterskie możemy się posiłkować w tym przypadku dwoma tytułami.
Po ciężkiej pracy na studiach inżynierskich czasami nie chce nam się już studiować bądź uważamy, że inżynier to szczyt naszych ambicji. Jednak w tym przypadku nie należy się ograniczać, bo tak naprawdę nie wiemy gdzie wylądujemy po skończeniu studiów. Może być tak, że pracodawca będzie od nas wymagał wyższego wykształcenia. Z jednego znanego mi przypadku w jednej z większych korporacji został zatrudniony pracownik. Posiadał on studia inżynierskie, ale nie wybierał się pod żadnym pozorem na studia magisterskie. Był to programista języka SQL, który został zatrudniony zaraz po obronieniu pracy inżynierskiej. Jednak pewnego dnia pracodawca zażądał od pracownika podjęcia studiów magisterskich, dając mu na to rok czasu.
Czasami pracownicy są stawiani w tej sytuacji pod ścianą, ale wszystko jest zrozumiałe. Pracodawca chce mieć przy sobie pracownika, który tak naprawdę wykazuje chęci do dalszego kształcenia. Wiadomo, że to zależy od kierunku, w którym idzie dany człowiek. Jednak programista to jeden z zawodów, w którym będziemy uczyć się całe życie, podobnie jest w przypadku lekarzy.
Mamy do czynienia także z takimi studentami, którzy zmieniają ciągle swoje kierunki jeśli chodzi o licencjat czy też inżyniera. Nie wiedzą bowiem, że mogą skoczyć jeden kierunek a na studiach magisterskich wybrać zupełnie coś innego. Znam przypadki, kiedy chłopak studiujący mechatronikę poszedł na studia magisterskie na Informatykę. Wszystko jest możliwe, tylko jest potrzebny dobry plan na życie. Warto pamiętać, że sama podstawa teoretyczna nie wystarczy liczy się też praktyka. Dlatego warto podejmować małe prace, aby potem mieć co wpisać do swojego CV.
Część osób, które podjęły studia licencjackie już znalazło pracę. Wydaje mi się, że warto mimo wszystko zainwestować w siebie. To, że studia powinny być zgodne z naszymi zainteresowaniami w tym przypadku to żadna tajemnica. Powinniśmy także się kierować tym, czego od nas oczekuje rynek pracy. Jeśli poszukują inżynierów mechaniki na pewno nie powinniśmy wybierać się na studia typu ASP.
Każdy wybiera swoją drogę życiową, którą musi przejść. Niektórym przychodzi to szybciej, niektórym wolniej. Ważne jest to, żeby wiedzieć co chcesz robić w życiu tak naprawdę. Nie warto się przejmować opiniami ludzi, którzy nazywają Cię wiecznym studentem. Za kilka lat to Ty możesz być górą, a oni wciąż będą szukali swojej drogi życiowej, gubiąc się jeszcze parę razy.