Edukacja Wyższa

Co studiować w 2020 roku? – Studia magisterskie w Warszawie

Wymarzone studnia pozwolą ci zdobyć wiedzę i umiejętności zgodne z zainteresowaniami, ale niekoniecznie zbieżne z tym, czego oczekuje rynek pracy. Sprawdzamy, co warto studiować w 2020 roku, by zadbać o swoją karierę zawodową i dobrze zarabiać.

Wybór studiów magisterskich jest jedną z najważniejszych decyzji, które mogą zdeterminować przyszłą ścieżkę zawodową. Sam dyplom nie jest jednak gwarancją odniesienia sukcesu na rynku pracy. Pracodawcy coraz częściej, oprócz wykształcenia, szukają kandydatów z konkretnymi umiejętnościami, doświadczeniem zawodowym i kompetencjami miękkimi.

Decydując się na rozpoczęcie kierunku studiów, warto kierować się różnymi czynnikami – nie tylko własnymi pasjami i zainteresowaniami, ale także trendami, które aktualnie królują na rynku. Lista pożądanych zawodów, obszarów z niskim odsetkiem bezrobocia czy spis najlepiej zarabiających specjalistów będą w tym zakresie przydatną wskazówką. Co studiować w 2020 roku? Zapraszamy na przegląd przyszłościowych kierunków na studia magisterskie w Warszawie.

1. Zarządzanie

Zarządzanie jest wciąż jednym z najpopularniejszych kierunków wybieranych przez studentów. Duże zainteresowanie ofertą nie jest jednak równoznaczne z trudnościami w znalezieniu pracy. Jak wskazują dane ELA (ogólnopolskiego systemu monitorowania Ekonomicznych Losów Absolwentów), wśród absolwentów studiów stacjonarnych II stopnia na kierunku zarządzanie ryzyko bezrobocia zostało określone na poziomie 0%.

Oferta studiów jest przeznaczona dla wszystkich osób z dyplomem studiów licencjackich, które swoją przyszłość wiążą z pracą na stanowisku kierowniczym czy liderskim w organizacji, a także tych, którzy planują założyć własną działalność gospodarczą. Mnogość dostępnych specjalności, np. HR manager i couching biznesowyNegocjacje i sprzedaż czy Zarządzanie procesem inwestycyjno-budowlanym, sprawiają, że Zarządzanie jest uniwersalnym kierunkiem, który stwarza możliwości rozwoju w przeróżnych branżach.

2. Bezpieczeństwo wewnętrzne

Bezpieczeństwo wewnętrzne jest od lat modnym i dynamicznie rozwijającym się kierunkiem. Studia wyposażają absolwentów w interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk polityczno-społecznych, tj. z dziedziny prawa, ekonomii, zarządzania i funkcjonowania służb publicznych odpowiedzialnych za bezpieczeństwo państwa.

W ramach kierunku Bezpieczeństwo wewnętrzne szczególne interesujące wydają się specjalności, które odpowiadają na wyzwania nowoczesnego świata takie jak Bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni czy Bezpieczeństwo Smart City i państwa dostępne w ofercie Uczelni Techniczno-Handlowej w Warszawie. Przyjmuje się, że wraz z rozwojem technologii i postępującej cyfryzacji ścieżki, które rozwijają kompetencje związane z analizą danych, zagrożeniami w sieci i rozwiązaniami systemowymi dot. zabezpieczeń będą zyskiwać na znaczeniu.

3. Finanse i rachunkowość

Absolwenci finansów i rachunkowości są nieodmiennie wymieniani wśród najbardziej poszukiwanych pracowników na rynku – podaje Raport Płacowy Hays 2019. Kompetencje finansowe/księgowe (tuż obok językowych) znalazły się również wśród pożądanych umiejętności, którymi powinni cechować się przyszli kandydaci. Podobne wyniki zostały opublikowane na portalu Pracuj.pl w 2018 roku. Wg przedstawionych tam danych, pracodawcy najczęściej zgłaszali zapotrzebowanie na specjalistów w dziedzinie IT (15%), handlu i sprzedaży (31%), obsługi klienta (22%) i finansów (14%).

Nic dziwnego, że finanse od lat są chętnie wybierane jako studia II stopnia. Kierunek rozwija umiejętności analityczne, gromadzenia i interpretowanie danych, a także kompetencje matematyczne, które pozwalają szybko zdobyć dobrą pracę i osiągnąć satysfakcjonujące zarobki.

Nie istnieje jedna właściwa odpowiedź, który kierunek warto studiować, a który nie. Złotym środkiem może być wybór oferty, która połączy w sobie pasje studenta, a także aktualne wymagania rynku.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *