Edukacja Wyższa

Czy warto zdecydować się na studia wieczorowe?

Marzeniem wielu maturzystów jest rozpoczęcie studiów w dużym mieście i dążenie do tego, by być niezależnym. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym i musi pogodzić naukę z pracą. Alternatywą dla studiów stacjonarnych są zajęcia wieczorowe. Czy warto się na nie zdecydować?

Marzeniem wielu maturzystów jest rozpoczęcie studiów w dużym mieście i dążenie do tego, by być niezależnym. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym i musi pogodzić naukę z pracą. Alternatywą dla studiów stacjonarnych są zajęcia wieczorowe. Czy warto się na nie zdecydować?

Dogodne godziny nauki

Jedną z największych zalet studiów wieczorowych jest fakt, że zajęcia odbywają się po południu lub wieczorami. Harmonogram obejmuje zazwyczaj dni od piątku do niedzieli, choć może być i tak, że niektóre wykłady prowadzone są w tygodniu. To bardzo ułatwia sprawę wszystkim tym, którzy chcieliby podjąć pracę, a jednocześnie kontynuować naukę.

Wybrane studia wieczorowe kraków można z łatwością pogodzić z pracą. Zajęcia nie kolidują z obowiązkami służbowymi, dzięki czemu nie pojawiają się dylematy związane z omijaniem zajęć czy zwalnianiem się z pracy celem udania się na uczelnię.

Intensywna nauka nie tylko w weekend

Bardzo wiele osób myli studia wieczorowe z zaocznymi, co powoduje niemałą dezorientację przy wyborze kierunku.

Studia zaoczne prowadzone są w systemie weekendowym. Zjazdy odbywają się co dwa tygodnie, a zajęcia rozpoczynają się już w piątek po południu. Sobota i niedziela to kolejne dni, kiedy studenci muszą przez wiele godzin pozostać w pełnym skupieniu podczas wykładów oraz ćwiczeń.

Studia wieczorowe natomiast – pomimo nazwy – nie zawsze odbywają się wieczorami. Plan zajęć może być rozłożony na kilka dni, również w tygodniu, a zajęcia z profesorami mogą mieć miejsce nawet rano. Te znaczne różnice mogą wprowadzić zamęt w harmonogram osób, które planują samodzielnie utrzymywać się podczas studiów. Warto dokładnie prześledzić plan zajęć i w porę dogadać się z szefem, motywując swoją nieobecność faktem podnoszenia kwalifikacji w celach zawodowych.

Dla kogo studia zaoczne?

Nauka na uczelni wyższej w trybie wieczorowym jest dobrym wyborem dla osób, które mają rodzinę i od dawna samodzielnie zarabiają na jej utrzymanie, a jednocześnie są w stanie pogodzić obowiązki domowe z dodatkową nauką.

Na to rozwiązanie decydują się często także osoby, które z różnych przyczyn nie dostały się na studia dzienne. Nie chcąc tracić roku akademickiego, postanawiają więc rozpocząć naukę w trybie wieczorowym.

Studia wieczorowe nie na każdym kierunku

Nauka w trybie zaocznym to doskonała opcja dla osób, które chcą lub muszą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Należy jednak wiedzieć, że nauka w tym trybie jest płatna, co oznacza konieczność uiszczania regularnych płatności na konto uczelni.

Nie każdy kierunek można jednak studiować we wskazanym trybie. Z systemu zaocznego wyłączono między innymi medycynę oraz wszystkie kierunki, które wymagają przyswajania ogromnej wiedzy oraz czasochłonnych praktyk. Kiedyś na tej liście było również prawo, jednak od wielu lat kształcenie w tym kierunku można swobodnie realizować w ramach praktyk i nauki w trybie wieczorowym lub zaocznym.

Podsumowując, studia wieczorowe to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pracują zawodowo lub z różnych przyczyn nie mogą podjąć nauki w trybie stacjonarnym.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *