Marzeniem wielu maturzystów jest rozpoczęcie studiów w dużym mieście i dążenie do tego, by być niezależnym. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym i musi pogodzić naukę z pracą. Alternatywą dla studiów stacjonarnych są zajęcia wieczorowe. Czy warto się na nie zdecydować?
Marzeniem wielu maturzystów jest rozpoczęcie studiów w dużym mieście i dążenie do tego, by być niezależnym. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na studiowanie w trybie dziennym i musi pogodzić naukę z pracą. Alternatywą dla studiów stacjonarnych są zajęcia wieczorowe. Czy warto się na nie zdecydować?
Dogodne godziny nauki
Jedną z największych zalet studiów wieczorowych jest fakt, że zajęcia odbywają się po południu lub wieczorami. Harmonogram obejmuje zazwyczaj dni od piątku do niedzieli, choć może być i tak, że niektóre wykłady prowadzone są w tygodniu. To bardzo ułatwia sprawę wszystkim tym, którzy chcieliby podjąć pracę, a jednocześnie kontynuować naukę.
Wybrane studia wieczorowe kraków można z łatwością pogodzić z pracą. Zajęcia nie kolidują z obowiązkami służbowymi, dzięki czemu nie pojawiają się dylematy związane z omijaniem zajęć czy zwalnianiem się z pracy celem udania się na uczelnię.
Intensywna nauka nie tylko w weekend
Bardzo wiele osób myli studia wieczorowe z zaocznymi, co powoduje niemałą dezorientację przy wyborze kierunku.
Studia zaoczne prowadzone są w systemie weekendowym. Zjazdy odbywają się co dwa tygodnie, a zajęcia rozpoczynają się już w piątek po południu. Sobota i niedziela to kolejne dni, kiedy studenci muszą przez wiele godzin pozostać w pełnym skupieniu podczas wykładów oraz ćwiczeń.
Studia wieczorowe natomiast – pomimo nazwy – nie zawsze odbywają się wieczorami. Plan zajęć może być rozłożony na kilka dni, również w tygodniu, a zajęcia z profesorami mogą mieć miejsce nawet rano. Te znaczne różnice mogą wprowadzić zamęt w harmonogram osób, które planują samodzielnie utrzymywać się podczas studiów. Warto dokładnie prześledzić plan zajęć i w porę dogadać się z szefem, motywując swoją nieobecność faktem podnoszenia kwalifikacji w celach zawodowych.
Dla kogo studia zaoczne?
Nauka na uczelni wyższej w trybie wieczorowym jest dobrym wyborem dla osób, które mają rodzinę i od dawna samodzielnie zarabiają na jej utrzymanie, a jednocześnie są w stanie pogodzić obowiązki domowe z dodatkową nauką.
Na to rozwiązanie decydują się często także osoby, które z różnych przyczyn nie dostały się na studia dzienne. Nie chcąc tracić roku akademickiego, postanawiają więc rozpocząć naukę w trybie wieczorowym.
Studia wieczorowe nie na każdym kierunku
Nauka w trybie zaocznym to doskonała opcja dla osób, które chcą lub muszą podnosić swoje kwalifikacje zawodowe. Należy jednak wiedzieć, że nauka w tym trybie jest płatna, co oznacza konieczność uiszczania regularnych płatności na konto uczelni.
Nie każdy kierunek można jednak studiować we wskazanym trybie. Z systemu zaocznego wyłączono między innymi medycynę oraz wszystkie kierunki, które wymagają przyswajania ogromnej wiedzy oraz czasochłonnych praktyk. Kiedyś na tej liście było również prawo, jednak od wielu lat kształcenie w tym kierunku można swobodnie realizować w ramach praktyk i nauki w trybie wieczorowym lub zaocznym.
Podsumowując, studia wieczorowe to bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które pracują zawodowo lub z różnych przyczyn nie mogą podjąć nauki w trybie stacjonarnym.