Współczesny rynek pracy wymaga od pracowników nie tylko olbrzymiej elastyczności w kwestii przyjmowania konkretnych ofert pracy, ale również wiele cierpliwości dotyczącej poszerzania swoich kwalifikacji zawodowych. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na uczestnictwo w licznych kursach doszkalających w nadziei, iż nie tylko zapewni im to stabilniejszą posadę, ale i możliwości dalszego rozwoju zawodowego. Kursy dedykowane są nie tylko dla osób pracujących, ale i bezrobotnych. Niejednokrotnie zdarza się, iż są one bezpłatne, dofinansowywane przez Unię Europejską. Obecnie wiele kursów ma na celu również zachęcenie znacznie większej ilości osób do nierozpytania z tego rodzaju poszerzania swojej wiedzy. Kursy odbywają się zarówno w małych, średnich, jak i wielkich miastach.
Jaki jest cel prowadzenia kursów? Przede wszystkim kursy prowadzone są w celach zarobkowych – osoby odpowiedzialne za ich prowadzenie nie tylko dzielą się swoją wiedzą, ale i w ten sposób zarabiają na swoje życie. Kursy mają na celu zapoznanie konkretnej grupy ludzi z danym zagadnieniem lub tez znacznie rozszerzenie konkretnego zagadnienia – wszystko odbywa się w określonych ramach czasowych a sami uczestnicy kursu nierzadko dostają dodatkowe materiały dydaktyczne, które mają wspomóc ich podczas pracy na kursie. Kursy są organizowane przez różnorodne instytucje – przede wszystkim przez urzędy miasta, urzędy pracy, ale również przez firmy prywatne, których zadaniem jest wyszukiwanie odpowiednich specjalistów oraz kierowanie do nich oferty tworzenia konkretnych zajęć dla wybranej grupy osób. Wiele firm wręcz specjalizuje się w organizowaniu odpowiednich kursów. klientami takich firm są często duże korporacje, poszukujące odpowiednich ludzi do wykonania szkoleń w zakresie BHP czy też szkolenia dotyczącego konkretnego programu komputerowego. Kursy prowadzą wyspecjalizowane osoby związane z daną branżą.
Do kogo kierowane są kursy? Kursy kierowane są przede wszystkim do osób już pracujących – kursy indywidualne, płatne, skupiają się na zagadnieniach związanych najczęściej z obsługą komputera, konkretnych programów, ale również na zdolnościach interpersonalnych. Kursy są organizowane również dla menadżerów oraz osób piastujących wysokie stanowiska.
Gdzie znaleźć można kursy dla siebie? Miejsc jest naprawdę wiele – przede wszystkim studenci powinni jak najczęściej zaglądać do biura karier – to właśnie tam potencjalni pracodawcy szukają młodych i zdolnych pracowników. Kursy są oczywiście dostępne również w urzędach pracy, jednak tam skierowane są osób przede wszystkim zarejestrowanych jako bezrobotne. Kursy w urzędach pracy są często również bezpłatne. Osoby pracujące dla konkretnych firm mogą samodzielnie wyszukiwać konkretne kursy dla siebie – o ile są one ściśle związane z danym stanowiskiem można wnioskować do pracodawcy o refundowanie kosztów kursu.
Warto pamiętać, aby w pełni wykorzystać uczestnictwo w kursie – nie bać się pytań oraz rozwiewania wszelkich wątpliwości. Jeśli samodzielnie opłacamy kursy – tym bardziej leży to w naszym interesie.
Coraz więcej tworzy się miejsc gdzie można wykonać kurs z przeróżnych dziedzin, warto też zainteresować się szkoleniami ze środków UE