To twój wielki dzień. W zeszłym tygodniu otrzymałeś telefon w ramach zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną. Teraz jednak doszedł do Ciebie ten stres. Na spotkaniu chciałbyś się pokazać z jak najlepszej strony. Jesteś już tak właściwie w połowie drogi do sukcesu. Jeśli firma pozytywnie zweryfikowało twoje dokumenty to tak naprawdę możesz tylko ,,skakać z radości” ponieważ dali Ci szansę i czekają na ruch od Ciebie.

Otrzymałeś telefon od rekrutera? Już pierwszy etap masz za sobą. Nie możesz tego zaprzepaścić. Przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną bez względu na stanowisko ,,obryj” się ze swojego CV. To właśnie z niego będzie prawdopodobnie Cię przepytywać przedstawiciel HR. To na co powinieneś zwrócić największą uwagę to oczywiście bliższe zapoznanie się ze swoim doświadczeniem zawodowym a także praktycznymi umiejętnościami. Jeśli odpowiednio wcześniej przygotujesz się z tych rzeczy to tak właściwie możesz liczyć na to, że twoja wartość wzrośnie a tym samym autoprezentacja stanie na wyższym poziomie.

Twoja rozmowa kwalifikacyjna przebiegnie lepiej jeśli się zdecydujesz na przyjacielską mowę ciała. Na swoje spotkanie nie możesz się wybrać z ponurą miną. Tak właściwie nikt nie będzie chciał współpracować z osobą, która chodzi wiecznie zdołowana i niestety ma dość sporego focha nie wiadomo o co. To co powinieneś zrobić to oczywiście ,,podnieść uszy do góry” i iść z uśmiechem na ustach. Przedstawiciel HR na spotkaniu rekrutacyjnym zapamięta osobę, która w jakiś sposób się wyróżniła poprzez mowę ciała i zachowanie.

Kolejna bardzo ważna rzecz w jaki sposób przejść rozmowę kwalifikacyjną to oczywiście odpowiadania na pytania rekrutera zgodnie z tym co chciałby usłyszeć. Warto prześledzić najczęściej zadawane pytania w Internecie. Trzeba się ich nauczyć. Nie warto dać się zaskoczyć przez rekrutera.

Na rozmowę kwalifikacyjną twój ubiór powinien być twoją wizytówką. To co musisz zrobić to oczywiście pojawić się w biurze czy w firmie jak najlepiej ubranym. Ubierz się odpowiednio do specyfiki organizacji firmy. Jeśli starasz się o posadę w dużej korporacji to pomyśl o tym, aby wybrać strój bardziej oficjalny. Na pewno garnitur z krawatem mogą być czymś co pozytywnie wpłynie na twoją końcową ocenę przez rekrutera.

W dzień przez rozmową kwalifikacyjną zdecyduj się na to, że wybierzesz się na spacer. Czy to jest konieczne? Oczywiście, że TAK! To właśnie dzięki temu możesz się odpowiednio nastawić na pozytywny rezultat, nie wertuj wszystkich pytań bezpośrednio przed rekrutacją. Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że wszystko Ci się pomiesza a Ty niestety nie będziesz w stanie mógł odpowiedzieć prawidłowo na twojej prawdziwej rozmowie kwalifikacyjnej.

Nie możesz przewidzieć toku rozmowy kwalifikacyjnej. O ile przed spotkaniem dowiesz się o terminie i miejscu tego spotkania to tak właściwie nie masz co liczyć na to, że rekruter przed spotkaniem powie Ci o wszystkich pytaniach jakie Ci zada. Pomimo tego staraj się wypaść rzetelnie w oczach rekrutera. Nie staraj się go okłamywać. Kiedy zada Ci pytanie jakie było twoje doświadczenie zawodowe to tak właściwie nie oszukuj go, że umiesz biegle dwa języki obce jeśli tak właściwie nie potrafisz bardzo dobrze przetłumaczyć nieskomplikowanego zdania.

Zdecyduj się na to, że twoje pierwsze wrażenie zrobi na rekruterze pozytywny wydźwięk. W jaki sposób możesz to osiągnąć? Przede wszystkim pomyśl o tym, abyś podał mu pewnie rękę. Nie chodzi o to abyś mu ją wykręcał. Zamiast temu zdecyduj się na mocniejszy uścisk dłoni. To co możesz osiągnąć to pokazanie rekruterowi, że to Ty jesteś pewny swojej wartości i jedyne po co przyszedłeś tutaj to oczywiście odnieść pozytywny wynik z job interview.

Na rozmowie kwalifikacyjnej bądź konkretny. Nie musisz opowiadać w nieskończoność tego, że przez rok lub dwa lata wykładałeś towar w markecie. To niestety nie będzie miało wiele wspólnego ze stanowiskiem informatycznym na które się obecnie ubiegasz. Przedstaw o sobie tylko najważniejsze fakty a to właśnie dzięki temu uda Ci się zdobyć wymarzoną pracę.