Edukacja Wyższa

Jak zostać psychoterapeutą?

Różnego rodzaju problemy psychiczne, zaburzenia, lęki, choroby itd. mogą dotknąć dosłownie każdą osobę, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy niemalże każdy żyje pod ogromną presją czasu i społeczeństwa. W takich przypadkach, warto szukać specjalistycznej pomocy. Czujesz powołanie i chcesz pomagać innym? Zastanawiasz się, jak zostać psychoterapeutą? Dowiesz się tego czytając dalej.

Psychoterapeuta jest osobą, która poprzez wykorzystywanie różnych technik psychologicznych oferuje wsparcie pacjentom, wymagającym terapii, która najczęściej dotyczy zaburzeń osobowości, depresji itd. Psychoterapeuta jest często mylony z psychologiem i psychiatrą. Warto wiedzieć, że psycholog to osoba, która ukończyła studia magisterskie i nie ma uprawnień do prowadzenia psychoterapii, natomiast psychiatra – to osoba po studiach medycznych. Obaj mogą zostać psychoterapeutami, jednak nie jest to konieczne i stricte powiązane. Żeby zostać psychoterapeutą trzeba przede wszystkim przejść odpowiednie szkolenia. Koniecznym warunkiem jest ukończenie wcześniej studiów magisterskich lub medycznych, aby móc przystąpić do kursu.

Zawód z powołania

Aby spełnić się w tym zawodzie, należy posiadać pewne cechy wrodzone lub nabyte. Przede wszystkim, dobry psychoterapeuta powinien mieć wysoko wykształcone umiejętności werbalne. Niezbędną cechą jest także umiejętność słuchania, ponieważ sesje psychoterapeutyczne polegają na dialogu między pacjentem, a specjalistą, jednakże to pacjent mówi zazwyczaj więcej. Doświadczony psychoterapeuta koniecznie musi cechować się wytrwałością, ponieważ pacjenci wymagają zaangażowania oraz długotrwałej terapii. Po zakończeniu studiów magisterskich lub medycznych, kandydat na psychoterapeutę musi podejść do specjalistycznego kursu trwającego 4 lata, który powinien odbywać się w jednym z towarzystw psychoterapeutycznych. Konieczne będzie zaliczenie:

  • 590 godzin nauki teoretycznej i metod praktycznych,
  • 100 godzin własnej psychoterapii,
  • 150 godzin superwizji,
  • 360 godzin stażu,
  • 2 lata praktyki pod superwizją.

Czym jest superwizja?

Superwizją nazywa się metodę polegającą na spotkaniach z innymi specjalistami, posiadającymi certyfikat superwizora. Jej celem jest ogląd na stosowane metody i własne doświadczenie w celu zwiększenia efektywności pracy, a także zapobiegnięcia popełnienia błędu. Superwizja może się odbywać grupowo lub indywidualnie.

Praca dla wytrwałych

Potrzeba sporej ilości czasu, a także niemałej inwestycji finansowej. Koszt za jeden semestr może wynieść nawet 5 tys. złotych, a więc całe szkolenie będzie kosztowało w tym wypadku 20 tysięcy! Co więcej, konieczne jest odbycie praktyki, która najczęściej jest bezpłatna, rzadziej jest to staż za niewielkie pieniądze.

Aby zostać psychoterapeutą należy także poddać się psychoterapii własnej, co jest zrozumiałe. Żeby leczyć innych trzeba samemu być zdrowym. Dobry psychoterapeuta nie może poddawać się emocjom, musi rozumieć samego siebie.
Żeby uzyskać certyfikat, należy również przez dwa lata pracować, co może być trudne z racji tego, że pacjenci chętniej wybierają specjalistów certyfikowanych, dlatego w czasie szkolenia warto zbierać jak najwięcej doświadczenia i kontaktów.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *