Edukacja Wyższa

Kierunki studiów – krótki poradnik

Wybór kierunku studiów jest nie lada wyzwaniem dla młodej osoby, tuż u progu matury. Ważna jest rozwaga oraz świadomość, iż wykształcenie, które odbierze, będzie rzutowało na jego przyszłość. Warto wybierać kierunki studiów rozsądnie, znając realia konkretnego rynku pracy, aby w przyszłości nie zaznać silnego rozczarowania. Wybierając kierunek studiów, warto również kierować się potencjalną praca za granicą. Oczywiście najistotniejsze jest to, aby 3 czy 5 lat studiów było czasem spędzonym na pogłębianiu wiedzy dotyczącej naszych zainteresowań. tylko wtedy faktycznie czas ten nie będzie stracony. Warto także sprawdzać, co oferuje konkretna uczelnia – kierunki studiów mogą nieznacznie różnić się programowo, a wiele uczelni oferuje swoim studentom wiele ciekawych opcji – jedną z nich mogą być uczestnictwo w spotkaniach ze znanymi i cenionymi specjalistami w wielu dziedzinach.

Jakie kierunki studiów są najczęściej wybierane przez młodych maturzystów? Wszystko oczywiście zależy od profilu upodobań, jednak co roku największą popularnością cieszą się niezmiennie: psychologia, kierunki medyczne, stomatologia, filologie oraz kierunki informatyczne. Istotne jest, iż ich program w większości oparty jest na tych samych zasadach co poprzednie roczniki, więc i zdobywanie materiałów niezbędnych w toku studiów jest ułatwione. Jakie kierunki studiów mają najmniejszy współczynnik zainteresowania? Z pewnością są to kierunki ścisłe: matematyka, fizyka, chemia.

Znacznie rzadziej wybierane są również kierunki studiów takie jak pedagogika czy socjologia – młodzi coraz bardziej zdają sobie sprawę, iż nie zapewniają one odpowiedniej pracy. Kierunki te nie pozwalają również na zdobycie specjalistycznych umiejętności, dając jedynie wiedzę ogólną dotycząca konkretnych zagadnień. Znacznie lepiej jest w przypadku studiów filologicznych – osoby decydujące si.e na slawistykę, anglistykę czy romanistykę mogą liczyć na zatrudnienie nie tylko w firmach o korzeniach międzynarodowych, ale również w licznych korporacjach, które stale werbują osoby ze znajomością języków obcych, głównie do działów obsługi klienta. Praca ta polega przede wszystkim na zbieraniu zamówień oraz na pomocy technicznej.

Warto wiedzieć, iż kierunki studiów mogą się zmieniać w zależności od zainteresowania konkretnymi przedmiotami. Sytuacja taka miała miejsce przez kilka ostatnich lat, kiedy zdecydowanie mniej osób decydowało się na kierunki studiów związane matematyką, socjologią – w tej sytuacji władze wielu uczelni prowadziło ankiety, jakie kierunki są dla przyszłych studentów najbardziej atrakcyjne. Badania jednoznacznie wskazywały na przedmioty związane z biznesem oraz ścisłymi specjalizacjami, np. z wykorzystaniem konkretnego języka obcego. Dzięki temu uczelnie mogły liczyć również na znacznie większy przypływ studentów, zainteresowanych nietypowymi kierunkami. Uczelnie zachęcają do wyboru właśnie ich placówki nie tylko poprzez kierunki studiów – istotni są również doświadczeni wykładowcy, możliwość w uczestniczeniu w zagranicznych wyjazdach szkoleniowych oraz wiele innych

Możesz również polubić…