Edukacja Wyższa

Najbardziej oblegane kierunki studiów

Pomimo coraz bardziej widocznego niżu demograficznego, który nastał ostatnimi czasy na terenie naszego kraju, liczba osób które po osiągnięciu świadectwa dojrzałości, wciąż pragną się kształcić i rozwijać, wybierając kolejną ścieżkę edukacyjną, wcale nie maleje. Nasze społeczeństwo nie zraża się do nauki i decyduje się stale rozwijać, co na pewno jest bardzo perspektywiczne i dobrze prognozujące na przyszłość. Te wyniki potwierdzają jednak tezę, iż każdego roku wciąż bardzo ciężko jest się dostać na wybrane przez siebie studia na wymarzonej uczelni. Od kilkunastu lat istnieje grupa kierunków, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem, przez co dostanie się na nie jest dla młodych osób nie lada wyzwaniem. Jednak jak wiadomo dla chcącego nic trudnego, więc jeżeli pragniemy wybrać właśnie jeden z takich kierunków, powinniśmy się wziąć przed maturą ostro w garść i zdecydowanie mocno zaangażować się w naukę.

Dziennikarstwo to jeden, z kierunków studiów, który początkujący studenci zdecydowanie obierają sobie za główny cel. Wcale to aż tak nie dziwi, choć zawód ten nie jest wcale taki prosty, jakby mogło się wydawać. Składać tam papiery decydują się w znacznej mierze humaniści, którym pisanie nie sprawia większego problemu. Dostać się jednak na ten kierunek jest jednakowo ciężko na wszystkich renomowanych uczelniach, oczywiście jeżeli chodzi o tryb stacjonarny. Najtrudniej jest się dostać na dziennikarstwo na krakowskim Uniwersytecie Jagiellońskim, najstarszej szkole wyższej w Polsce, a także jednej z najbardziej znanych w całej Europie, czy na Uniwersytecie Warszawskim położonym w stolicy naszego państwa.

Kolejnym kierunkiem, na który dostanie się przy nie najlepszych wynikach z matury graniczy z cudem jest oczywiście medycyna. Zawód lekarza należy do grona jednych z najbardziej prestiżowych. Wiele młodych osób pragnie ratować życie innym, lecząc ich i diagnozując, co dodatkowo podsycają filmy i seriale telewizyjne, które kreują obraz lekarzy-bohaterów. Jednak nawet po dostaniu się na ten wymarzony kierunek, nie można nawet na moment odetchnąć, gdyż „przetrwanie” na nich jest niesamowicie ciężkie i wymaga ogromnej ilości nauki i poświęceniu się dla przyszłej pracy. Warto także dodać, iż nawet zakończenie studiów nie jest końcem nauki. By zdobyć odpowiednie lekarskie kwalifikacje potrzeba jeszcze kilka lat pracy w zawodzie i jeszcze bardziej wzmożonej nauki. Jest to bowiem zajęcie dla bardzo ambitnych.

Prawo również od kilkunastu lat należy do grona najbardziej obleganych kierunków. Jest to bowiem, podobnie jak zawód lekarza, praca bardzo prestiżowa, jednak wymagająca stałego zaangażowania, dalszego kształcenia i zmagania z nastającymi przeciwnościami walka. Przyszły prawnik powinien się cechować kreatywnością, zaradnością i doskonałym radzeniem sobie z problemami w sytuacjach kryzysowych, z którymi z całą pewnością przyjdzie się mu zmierzyć podczas pracy w zawodzie.

Do głosu od kilku już lat na polu ilości osób, które chcą studiować dochodzą także niedawno powstałe kierunki, takie jak różnego rodzaju filologie. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się takie spośród ich grona jak japonistyka i sinologia. Choć państwa, w których ludność porozumiewa się tymi właśnie językami są od nas położone bardzo daleko pod względem geograficznym, ilość chętnych do ich nauki i studiowania wzrasta z roku na rok. Nauka tych języków należy do jednych z najtrudniejszych na całym świecie, jednak kiedy już uda nam się je opanować na poziomie pewnej komunikacji, możemy się pochwalić znakomitą umiejętnością, wciąż unikatową, jeżeli chodzi o europejczyków.

Z roku na rok powstaje także coraz to więcej uczelni niepublicznych, na których również można z powodzeniem studiować. Jest to niestety nieco utrudnione, ponieważ wiążą się z tym dodatkowe koszty i to całkiem znaczne, co dla sporej ilości młodych osób pragnących poszczycić się tytułem magistra jest nie do osiągnięcia. Nie warto jednak zawsze śledzić wszystkich statystyk i zbytnio analizować. Dużo lepiej jest skupić się odpowiednio wcześnie na nauce i osiągnięciu na maturze jak najlepszych wyników, a sztuka dostania się na wymarzony kierunek studiów na pewno nie będzie dla nas nieosiągalna.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *