child-148150_1280Studia nie są obowiązkiem to wiemy od dawna, ale dobrze jest pójść do pracy w wykształceniem wyższym. Już w drugiej klasie szkoły średniej zastanawiamy się jak ułożyć swoją przyszłość tak, abyśmy robili to co lubimy i zarabiali przy tym nie małe pieniądze. Od dawna można zauważyć sytuację, kiedy to musimy wybierać pomiędzy naszą pasją a pieniędzmi. Co wybierzemy? Dziś na szczęście przedstawię kierunek na którym można połączyć jedno i drugie.
Informatyka jest kierunkiem ścisłym na którym zgłębiamy swoją wiedzę odnośnie sieci komputerowych, tworzenia aplikacji internetowych czy też programowania w szerokim zakresie. Nie od dziś wiadomo, że programista zarabia niemałe pieniądze. Większość jednak uważa, że studia wcale nie są potrzebne do zostania programistą. Moim zdaniem nie każdy wie, w którym języku chce programować. Decydując się na studia informatyczne możemy siebie „przetestować”, a przede wszystkim zdecydować czy będziemy dobrzy w programowaniu niskopoziomowym czy też wysokiego poziomu.
Studia Informatyczne daje nam do wyboru kilka sfer informatyki. Informatyka to nie tylko administrowanie sieciami komputerowymi, czy programowanie – to przede wszystkim tworzenie zupełnie nowych rzeczy. Żyjemy w świecie, gdzie dominuje system android czy też wyrób firmy Apple. Pisząc aplikację na androida czy programując w switchu przede wszystkim tworzymy. Na studiach informatycznych prowadzący pomogą Ci się odnaleźć i wspólnie wybrać dobrą dla Ciebie drogę rozwoju.
Decydując się na jedną z kilku oferowanych specjalizacji powinniśmy się kierować tym, z czego jesteśmy dobrzy, co daje nam radość tworzenia. Sieci komputerowe są dla ludzi, którzy chcą pracować przede wszystkim z administrowaniem sieci czy też nieustanną pracą na serwerach. Z kolei programowanie jest dla osób, które chcą wpłynąć jakoś na świat pisząc aplikacje na poszczególne urządzenia, które praktycznie już ułatwiają nam życie!
Minusem studiowania Informatyki jest matematyka, która przewija się podczas studiów wiele razy. Można stwierdzić, że stanowi ona pewną podstawę. Ludzie, którzy są słabi z matematyki będą z pewnością mieli trudniej, ale to ich całkowicie nie dyskwalifikuje, żeby robili to co sprawia im przyjemność i przede wszystkim lubią to robić. Nie jest z góry powiedziane, że takie studenci nie powinni studiować. Gdyby całkowicie nie nadawali się na ten kierunek to z pewnością nie zdali by matematyki na maturze, która w tej chwili jest już rzeczą obowiązkową. Wystarczy tylko solidna praca, a ogarnięcie całek czy obliczenie granicy nie będzie dla Ciebie żadnym wyzwaniem. Matematyka przede wszystkim przygotowuje do logicznego myślenia, a to z kolei jest przydatną rzeczą jeśli chodzi o programowanie.
Uważam, że studiowanie Informatyki to przede wszystkim dobra przygoda ale nie tylko – to świetne przygotowanie do pracy. Jeśli chcemy zostać na uczelni, aby uczyć innych to pójście na ten kierunek jest nawet pewnym obowiązkiem. Nie tylko można się czegoś nauczyć, ale także odkryć moje nowe „ja”. Kto wie, może to właśnie Ty będziesz przyszłym programistą?